1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

V tej temi lahko predstavite svoje vozilo ali projekt.

1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a Matej » 14 Nov 2014, 04:25

Pozdravljeni e30 ljubitelji/prijatelji!

Z večino se že poznamo, z ostalimi se bomo pa še spoznali. V e30 svetu so novi obrazi vedno dobrodošli! :-h

E30 scena mi veliko pomeni, tako da se trudim čim več prispevati na področju srečanj in izletov, torej druženju ljubiteljev. Jaz sem eden glavnih krivcev, da ste morali letos tolikokrat priti na e30 srečanja. :p

»Delfin« z oznako 316i je v moji družbi že od leta 1998. Nadomestil je e21 in služil kot naše glavno družinsko vozilo. Ko sem 2006 naredil izpit smo kupili e39, e30 pa sem »prevzel« jaz. Imel sem veliko srečo, da je bil to moj prvi avto, saj sem tako zelo kmalu spoznal, da je e30 vrhunski avto. Vožnja z e30 se je izkazala kot izjemno zabavna in razburljiva. Všeč mi je, da sta voznik in avto povezana in nekako »dihata« skupaj, tako da je vožnja nekaj posebnega tudi pri šibkejših različicah.

V dobrih osmih letih vožnje nisva nikoli obstala na cesti. Tudi sicer, z izjemo potrošnega materiala, ni bilo nobene okvare. Izkazal se je za izjemno zanesljiv avto, kljub temu da je rdeče polje kar priljubljeno, jasno ob primerni ogretosti motorja. Avto smo kupili od prvega lastnika (zdravnika), tako da poznam celotno zgodovino servisiranja. Enkrat v naslednjih tednih bo števec presegel že četrt milijona kilometrov. Zame je avto nekaj posebnega tudi zaradi tega, ker ga imam že od začetka zadnjega letnika srednje šole, tako da je bilo v njem ali zraven njega veliko neprecenljivih in legendarnih trenutkov. B-)

Stalnega vzdevka mu v vseh letih še nisem določil. Največkrat je v uporabi »raketa«, ki mu verjetno še najbolj pristoji, posebno zaradi konkretne (raketne) konjenice. :-P

Avto je skozi čas doživel nekaj predelav in izboljšav, ki jih bom počasi opisal v naslednjih dneh in tednih.

Glede na to, da avta nisem še nikjer predstavil, boste poleg aktualnega dogajanja deležni tudi veliko zanimivih slik od preteklih podvigov, izletov in pripetljajev. :-bd

Za začetek pa nekaj slik trenutnega stanja:

ocb-201410.jpg


qba-201409.jpg


j9c-201409.jpg


o4-201410.jpg


Lp,
Matej
Uporabniški avatar
Matej
 
Prispevkov: 409
Pridružen: 10 Nov 2014, 23:01
Kraj: Giessen

Re: 1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a marc » 14 Nov 2014, 09:34

Dobra 'raketa'. Doppelganger Inetovi haha. :D Nisem vedel, da imaš tudi ti ta avto že od leta 2006 v svoji lasti. Smo torej eni redkih srečnežov katerim je e30 lahko bila 'the first' . :D Kar se tiče zanesljivosti se strinjam. Mene je do sedaj moj pustil sicer 1,5x na cesti, ampak bolj zaradi malomarnosti nekaterih izvedenih del (1x zariban šponer jermena, 0,5x pa falus akumulatorja, ki je po nekaj časa vseeno nabral moč in uspešno štartal m40ko brez dodatne intervencije :D ). Aja...pa 2x mi je zmanjkalo bencina. :ymblushing:

Misliš avto drugače še kej obnavljat? Vsaj kar se pleha tiče. Ali se ga bo vozilo 'until the wheels fall off'. :))

Kar se tiče panoramskih voženj, moram priznati da se že dolgo let ni tako veliko dogajalo na tem področju in pobereš glede tega vse zasluge. :-bd Sem tudi sam že pozabil kakšen užitek je zapeljati se z več enakimi kantami po ovinkih....kljub 'deda' podvozju. :)) Za drugo leto bi pa lahko organizirali tudi v stilu amerikanosov 'e30 piknik', ampak več bomo o tem spomladi. :D
Uporabniški avatar
marc
 
Prispevkov: 1081
Pridružen: 30 Okt 2014, 15:33
Kraj: Ljubljana

Re: 1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a DulE30 » 14 Nov 2014, 15:20

Ojla Matej, pr teb ma avto res že mentalno vrednost :ymhug: je pa res raketa za svojo konjenico(voznik=rightfootfanatic) :p
Mark tista ideja o pikniku je :-bd :-bd
Uporabniški avatar
DulE30
 
Prispevkov: 718
Pridružen: 11 Nov 2014, 21:38

Re: 1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a Matej » 15 Nov 2014, 01:33

Hvala. ;)

Hja okrog pleha se še nisem odločil. Spomladi ga imam v planu malo pokrpat, morda bi bilo pametno porihtat in pihnit cel spodnji konec pod kljukami.

Organizacija srečanj mi je v veselje, tako da lahko tudi v prihodnje računate name. Piknik je kar zanimiva opcija, jasno s predhodno vožnjo, ampak bomo o tem res spomladi, ko začne pobirat sneg. :)
Uporabniški avatar
Matej
 
Prispevkov: 409
Pridružen: 10 Nov 2014, 23:01
Kraj: Giessen

Re: 1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a Matej » 16 Nov 2014, 04:45

Takole, avto je pripravljen na zimo. Nataknjene 185 14ke, preverjene tekočine in podvozje, ki je na srečo brezhibno...
V glavnem, čakamo na prvi sneg. B-)

Sem pa malo brskal po starih fotografijah in ugotovil, da nimam nobene kvalitetne slike na original višini podvozja, ampak se ne sekiram, ker mu itak bolj paše nižina. :)

Našel sem edino te dve :) :

2xq-Podoba.jpg


65-Podoba.jpg


Moram pa priznati, da sem pred opravljenim avto-izpitom razmišljal o menjavi za kakšen hatchback s klimo, preden zaslužim za novejšega bmw-ja. No, po prvih parih kilometrih sem vedel, da bo e30 ostal pri meni. Klima je itak neumnost in odvečna teža, novejši bmw-ji so pa zgolj (kul) prevozno sredstvo. Za prvo zimo smo kupili nove gume, v prtljažnik dali nekaj "teže" in s tem setup-om je tudi prepotenten 18-letnik (verjetno s kančkom sreče) ohranil cel avto. :))

Tako mi je zelo kmalu prirasel k srcu. Ker obožujem vožnjo po ovinkih pa sem hitro začel razmišljati, kaj moram narediti, da bi bil lahko z avtom še hitrejši.........
Uporabniški avatar
Matej
 
Prispevkov: 409
Pridružen: 10 Nov 2014, 23:01
Kraj: Giessen

Re: 1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a marc » 16 Nov 2014, 09:32

Opa, radkape :D. So vsi bmwji vaši? Ja na serijski višini je e30 res pravi dedek mobil, sploh 4 vratni :P. Je pa pozimi boljše, se manj pluži. :)
Kar se klime tiče sem enako govoril, potem ko je prišla priložnost za 'ugoden' nakup in sem se spravil k vgradnji, pa moram rečt da hladi dobro in si ne predstavljam več poletja brez. Tistih 50kg gor dol, lancer jo ima v is-ju in kakor mi je znano je na racelandu kako stotinko hitrejši od inetove rakete :P Za neke čase postavljat ni ugodno, normalen smrtnik na cesti pa verjetno niti ne opazi toliko razlike...z vklopljeno klimo je druga zgodba seveda. :)) Takrat se tudi moj 'konzul' spremeni v sekundi v punto 55s =)) . Letos sem prepotoval z e30 praktično celo Istrko obalo po najhujši vročini in nisem obžaloval niti centa, ki sem ga zmetal v klimatizacijo kabine. :D
Uporabniški avatar
marc
 
Prispevkov: 1081
Pridružen: 30 Okt 2014, 15:33
Kraj: Ljubljana

Re: 1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a Matej » 16 Nov 2014, 21:29

Hehe, če so že železne mi je sicer lepše brez radkap, ampak pride potem v kolesa preveč soli...

Klime jaz tudi v avtih, ki jo imajo, praktično ne uporabljam. Če se kje stoji potem ja, v kolikor se pa vsaj malo premikaš pa ni hudega. Za na morje pa okna dol, skoraj da ni lepšega kot vožnja v lepem vremenu z odprtimi okni. B-)

e36 ni naš, e46 je bil od sosede, drugi so pa naši oz. od strica. Ampak ja, smo bmw družina, še babica je imela e30 dokler ni naredila totalke. :(( Pa avto niti ni bil tako slab, 2v limo, shadowline.

Evo ga: :)

ncf-DSC007.jpg


u43-DSC007.jpg


xfd-DSC007.jpg
Uporabniški avatar
Matej
 
Prispevkov: 409
Pridružen: 10 Nov 2014, 23:01
Kraj: Giessen

Re: 1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a marc » 16 Nov 2014, 21:32

Ja pri 4vratnem se da lažje lepo prezračiti kabino z zadnjimi okni. V 2 vratnem če nimaš šibedaha ali vsaj zadnjih okn na škrge...je malo manj efekta tako da tam pride bolj do izraza :D . Če bi imel šibedah jo verjetno res ne bi potreboval.

Uau :-o tale rdeča pa zgleda res 'deviška' :D . Škoda za totalko...upam, da je bila babica ok. Kaj je bilo potem z avtom? Je šel v dele?
Uporabniški avatar
marc
 
Prispevkov: 1081
Pridružen: 30 Okt 2014, 15:33
Kraj: Ljubljana

Re: 1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a Matej » 16 Nov 2014, 21:58

Prodal se je v celoti, mislim pa, da so avto potem celo popravljali. Babica in dedek sta bila ok, pač v mokrem jih je zavrtelo, ker je bilo kar nekaj hitrosti sta se potem ustavila šele na bližnjem parkirišču v parkiranih avtih. Nadomestil ga je pa daewoo lanos. :D
Uporabniški avatar
Matej
 
Prispevkov: 409
Pridružen: 10 Nov 2014, 23:01
Kraj: Giessen

Re: 1989 E30 316i Delphin Metallic a.k.a »raketa« :)

OdgovorNapisal/-a marc » 16 Nov 2014, 22:02

Jao tole tazadnje je bilo pa kar šok haha, no dobro da sta bila ok. :D
Uporabniški avatar
marc
 
Prispevkov: 1081
Pridružen: 30 Okt 2014, 15:33
Kraj: Ljubljana

Naslednja

Vrni se na Avti uporabnikov

cron