chip tuning?

chip tuning?

OdgovorNapisal/-a Dusan33 » 31 Avg 2015, 14:26

zdravo :-h

nekaj sem po avto.net-u bluzil in mi je v oči padel neki oglas za chip tuning, tudi za e30-ke.
zanima me kaj to pravzaprav pomeni (po domače #-o ) in če se je ze kdo tukaj posluževal tega na e30-kah ?
mogoče kdo kaj o tem ?

hvala ze vnaprej :-bd
Dusan33
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 15 Avg 2015, 08:29

Re: chip tuning?

OdgovorNapisal/-a Carpenter » 31 Avg 2015, 18:10

"Chip tuning" je v bistvu optimizacija mape predvžigov in mape vbrizga goriva, ki sta "zapečeni" v čipu v računalniku, ki krmili motor, pri e30 je to Motronic ali kakšen drug aftermarket računalnik. Proizvajalec zaradi različne kvalitete goriva in zaradi ostalih dejavnikov (način vožnje, temp. zraka, nadm. višina itd..) vrednosti v mapah nastavi tako, da obvaruje motor pred klenkanjem (prezgodnji vžig) in pred presuho ali prebogato zmesjo goriva in zraka-oboje lahko na kratki ali dolgi rok škoduje motorju. Ker so tovarniške mape ponavadi precej konzervativne jih tunerji "obdelajo"=chip tuning in tako zagotovijo boljše zmogljivosti motorja, vendar je tak motor bolj izpostavljen obrabi in okvaram (spet odvisno od želja lastnika vozila in od izkušenj tunerja).

Glede chip-tuninga na e30tkah, na 324td še nekako pride do izraza, pri bencinskih različicah se pa splača samo v primeru, da je izboljšan sesalni in izpušni del, povišana kubatura, kompresijsko razmerje....itd.

Jaz imam "chip tuning " narejen na 325i vendar je motor (še) premalo predelan, da bi prišlo do izraza... je pa res, da se že en čas nisem peljal z serijsko 325i B-)

Tako nekako "na hitro".
Carpenter
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 04 Dec 2014, 21:33

Re: chip tuning?

OdgovorNapisal/-a Dusan33 » 01 Sep 2015, 09:27

na hitro ? :)
iz tega kar si napisal, sem zvedel vse kar me je zanimalo oz predstavljav sem si, da za moped to ne more bit kaj zlo dobrga %-(
jaz osebno nisem o tem razmisljal, kako pa sploh bi, saj imam m40b18, in to z celimi 113 konji =)) , koliko jih je vmes zapustilo štalco, je pa tud vprasanje.
hvala ti za info :-bd
Dusan33
 
Prispevkov: 29
Pridružen: 15 Avg 2015, 08:29

Re: chip tuning?

OdgovorNapisal/-a Fleko » 01 Sep 2015, 09:57

Optimizacija računalnika je pri predelavah zelo zaželjena, da ne prihaja, do napačnega razmerja zraka/goriva (ponavadi je presuha). N/A bencinarja se samo na chip tuning ne splača peljati, rajši mu za ta denar privošči dober servis, da se kakšen konj pojavi nazaj.
M21 pa tudi ne vem koliko bi se splačalo čipirat, glede na to, da ima še mehansko pumpo.
Uporabniški avatar
Fleko
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 18 Dec 2014, 23:05


Vrni se na Tunanje, strokerji,...

cron